12

RPO WL: Nabór wniosków w ramach Działania 3.7.

Trawa nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP – pomoc zwrotna, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.Głównym celem Działania jest przełamanie barier związanych z dostępem do finansowania, know – how, a także pobudzenie działań tworzących wspólny łańcuch wartości przedsiębiorstwa.
Dzięki wsparciu inwestycyjnemu nastąpi zwiększenie konkurencyjności, podniesienie produktywności, wydajności pracy oraz skali prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw z województwa lubelskiego przede wszystkim dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Wzrost innowacji zostanie zapewniony m.in. poprzez wsparcie inwestycyjne przeznaczone na realizację wyników prac badawczych.

W szczególności wspierane będą następujące rodzaje projektów:

  • Stworzenie/doposażenie infrastruktury przedsiębiorstw w celu wprowadzenia nowych lub ulepszonych produktów/usług;
  • Zastosowanie nowoczesnych technologii – rozwój produktów i usług opartych na TIK (np. optymalizacja procesów zarządzania przedsiębiorstwem, współpraca pomiędzy przedsiębiorcami poprzez nowe rozwiązania informatyczne);
  • Wsparcie działań inwestycyjnych, związanych z rozszerzeniem działalności eksportowej np. zakup linii produkcyjnych dostosowanych do potrzeb nowego rynku zbytu;
  • Wdrażanie w przedsiębiorstwach wyników badań naukowych i rozwojowych oraz innowacyjnych rozwiązań poprzez wsparcie działań związanych z nabyciem praw do własności intelektualnej oraz wsparcie działań mających na celu dostosowanie istniejących aktywów firmy do potrzeb wdrożenia nowego procesu, produktu, bądź usługi, a także pobudzanie innowacji marketingowej i organizacyjnej.

Termin składania wniosków.

Wnioski można składać w terminie od 30.11.2019 r. do 31.01.2020 r. do godziny 15:00.

Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie: Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu).

Limity i ograniczenia w realizacji projektów:

  • Wsparcie w ramach Działania przewidziane jest wyłącznie dla innowacyjnych projektów zakładających wprowadzenie innowacji produktowej/procesowej co najmniej w skali rynku regionalnego (województwa lubelskiego) stosowanej nie dłużej niż 3 lata.

Innowacja produktowa to wprowadzenie wyrobu lub usługi, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub zastosowań. Zalicza się tu znaczące udoskonalenia pod względem specyfikacji technicznych, komponentów i materiałów, wbudowanego oprogramowania, łatwości obsługi lub innych cech funkcjonalnych.

Innowacja procesowa oznacza wprowadzenie do praktyki w przedsiębiorstwie nowych, lub znacząco ulepszonych metod produkcji. Do tej kategorii zalicza się znaczące zmiany w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania.

  • Wartość wskaźnika „Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów” musi wynosić minimum 25% wartości kosztów kwalifikowalnych.
  • Projekty muszą być realizowane na terenie województwa lubelskiego.

Poziom dofinansowania, wartość projektu oraz wkład własny:

Maksymalny dopuszczalny procentowy poziom dofinansowania projektu z EFRR:

  • dla mikro i małych przedsiębiorstw – 70%
  • dla średnich przedsiębiorstw – 60%

Minimalny wkład własny beneficjenta rozumiany jako % wydatków kwalifikowalnych:

  • dla mikro i małych przedsiębiorstw – 30%
  • dla średnich przedsiębiorstw – 40%

Minimalna wartość projektu: brak ograniczeń kwotowych

Maksymalna wartość projektu: 13 000 000,00 PLN

Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: brak ograniczeń kwotowych

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: 10 000 000,00 PLN

Minimalna dopuszczalna kwota dofinansowania: 6 000,00 PLN

Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu:

  • dla mikro i małych przedsiębiorstw 2 000 000,00 PLN
  • dla średnich przedsiębiorstw 3 000 000,00 PLN

Pomoc zwrotna:

  1. Dofinansowanie na realizację Projektu udzielane jest w formie pomocy zwrotnej.
  2. Wartość zwrotu uzależniona jest od osiągnięcia określonej wartości wskaźnika „Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów”
  3. Wartość wskaźnika „Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów” musi wynosić minimum 25% wartości kosztów kwalifikowalnych.
  4. Zależność zwrotu dofinansowania w odniesieniu do osiągnięcia wartości wskaźnika „Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów”:
Osiągnięta wartość wskaźnika w odniesieniu do wartości kosztów kwalifikowalnych Wartość zwrotu dofinansowania Opis
< 25 % 100% w przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie mniejszym niż 25% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu 100% dofinansowania
>= 25 %
< 30 %
50% w przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 25% wartości kosztów kwalifikowalnych, ale mniejszym niż 30% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu 50% dofinansowania
>= 30 %
< 40 %
30% w przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 30% wartości kosztów kwalifikowalnych, ale mniejszym niż 40% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu 30% dofinansowania
>= 40 %
< 50 %
10% w przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 40% wartości kosztów kwalifikowalnych, ale mniejszym niż 50% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent będzie zobowiązany do zwrotu 10% dofinansowania
>= 50 % 0% w przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 50% wartości kosztów kwalifikowalnych Beneficjent nie będzie zobowiązany do zwrotu dofinansowania

Related Posts