Celem RPO WL 2014-2020 jest podniesienie konkurencyjności regionu w oparciu o wewnętrzne potencjały, sprzyjające zwiększeniu spójności społecznej i terytorialnej.

Zakres wsparcia w ramach RPO WL 2014 – 2020 wpisuje się w 10 celów tematycznych (CT) i w wybrane priorytety inwestycyjne (PI) polityki spójności, wyznaczone na poziomie całej UE w pakiecie rozporządzeń dotyczących perspektywy 2014-2020. Realizacja Programu będzie przebiegała poprzez wdrażanie 14 osi priorytetowych: 9 współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz 5 (w tym oś dotycząca pomocy technicznej) z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS):
Oś priorytetowa I Badania i innowacje (CT 1)
Oś priorytetowa II Cyfrowe Lubelskie (CT 2)
Oś priorytetowa III Konkurencyjność przedsiębiorstw (CT 3)
Oś priorytetowa IV Energia przyjazna środowisku (CT4)
Oś priorytetowa V Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna (CT 4)
Oś priorytetowa VI Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów (CT 5 i 6)
Oś priorytetowa VII Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego (CT 6)
Oś priorytetowa VIII Mobilność regionalna i ekologiczny transport (CT 7)
Oś priorytetowa IX Rynek pracy (CT 8)
Oś priorytetowa X Adaptacyjność przedsiębiorstw i pracowników do zmian (CT 8)
Oś priorytetowa XI Włączenie społeczne (CT 9)
Oś priorytetowa XII Edukacja, kwalifikacje i kompetencje (CT 10)
Oś priorytetowa XIII Infrastruktura społeczna (CT 9 i 10)
Oś priorytetowa XIV Pomoc Techniczna

Szczegóły

POPW to dodatkowy ukierunkowany terytorialnie instrument wsparcia finansowego 5 województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, który wzmacnia i uzupełnia działania prowadzone w ramach regionalnych i krajowych programów operacyjnych.

Głównym celem POPW jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez koncentrację działań programu na wsparciu:

  1. MŚP w zakresie działalności innowacyjnej;
  2. tworzenia warunków sprzyjających powstawaniu innowacyjnych MŚP w Polsce Wschodniej;
  3. tworzenia nowych modeli biznesowych w celu umiędzynarodowienia działalności MŚP;
  4. poprawy efektywności układów transportowych oraz zrównoważonego transportu miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych;
  5. zwiększenia dostępności makroregionu w zakresie infrastruktury transportowej.

W ramach POPW przewiduje się trzy merytoryczne osie priorytetowe oraz jedną oś dedykowaną działaniom w zakresie pomocy technicznej na rzecz całego POPW:
Oś priorytetowa I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia
Oś priorytetowa II: Nowoczesna Infrastruktura Transportowa
Oś priorytetowa III: Ponadregionalna Infrastruktura Kolejowa
Oś priorytetowa IV: Pomoc Techniczna

Szczegóły

POIR jest krajowym programem operacyjnym finansującym badania, rozwój oraz innowacje. Celem głównym POIR jest wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. Cel ten zostanie osiągnięty przede wszystkim poprzez zwiększanie nakładów na B+R ponoszonych przez przedsiębiorstwa. Podejmowane w ramach programu działania, skoncentrowane są głównie na wzmocnieniu powiązań między biznesem a nauką, a tym samym na zwiększeniu stopnia komercjalizacji wyników prac B+R i ich praktycznego wykorzystania w gospodarce, a także na wsparciu innowacyjności firm.

POIR realizuje wsparcie wpisujące się w następujące cele tematyczne, określone w rozporządzeniu ogólnym:

Najważniejszym założeniem POIR jest wsparcie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorców lub w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych oraz wprowadzenie wyników tych projektów na rynek.

W Programie realizowanych jest 5 osi priorytetowych:
I. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
II. Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I
III. Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach
IV. Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego
IV oś POIR służy podniesieniu jakości polskiej nauki. W jej ramach finansowane są badania
V. Pomoc techniczna

Szczegóły

Główny cel programu: Wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej. Cel główny POIiŚ wynika z jednego z trzech priorytetów Strategii Europa 20206, jakim jest wzrost zrównoważony rozumiany jako wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej, w której cele środowiskowe są dopełnione działaniami na rzecz spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej.

Priorytet ten został oparty na równowadze oraz wzajemnym uzupełnianiu się działań w trzech podstawowych obszarach: czystej i efektywnej energii, w tym efektywności energetycznej, ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, rozwoju energii ze źródeł odnawialnych oraz integracji i poprawy funkcjonowania europejskiego rynku energii; adaptacji do zmian klimatu oraz efektywnego korzystania z zasobów, wzmocnieniu odporności systemów gospodarczych na zagrożenia związane z klimatem oraz zwiększeniu możliwości zapobiegania zagrożeniom (zwłaszcza zagrożeniom naturalnym) i reagowania na nie; konkurencyjności, w tym wnoszeniu istotnego wkładu w utrzymanie przez UE prowadzenia na światowym rynku technologii przyjaznych środowisku, zapewniając jednocześnie efektywne korzystanie z zasobów i usuwając przeszkody w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych.

W ramach POIiŚ przewiduje się dziewięć merytorycznych osi priorytetowych (finansowanych z FS i EFRR) oraz jedną oś dedykowaną działaniom w zakresie pomocy technicznej (finansowaną w całości z FS) na rzecz całego POIiŚ:

Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki
Oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu
Oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego
Oś priorytetowa IV Infrastruktura drogowa dla miast
Oś priorytetowa V Rozwój transportu kolejowego w Polsce
Oś priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach
Oś priorytetowa VII Poprawa bezpieczeństwa energetycznego
Oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia
Oś priorytetowa X Pomoc techniczna

Szczegóły

Celem POPC jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów dla rozwoju kraju. Zgodnie z Umową Partnerstwa, jako fundamenty te przyjęto: szeroki dostęp do szybkiego Internetu, efektywne i przyjazne użytkownikom e-usługi publiczne oraz stale rosnący poziom kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Zakres wsparcia w ramach POPC wpisuje się w cel tematyczny (CT) 2. Zwiększenie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych, będącego jednym z 11 celów tematycznych polityki spójności wyznaczonych na poziomie całej UE.

Zgodnie z powyższym ustalono następujące osie priorytetowe w POPC:
Oś priorytetowa I Powszechny dostęp do szybkiego Internetu
Oś priorytetowa II E-administracja i otwarty rząd
Oś priorytetowa III Cyfrowe kompetencje społeczeństwa
Oś priorytetowa IV Pomoc techniczna

Szczegóły