PO IR: Nabór wniosków dla Działania 4.2.
Rozpoczęto nabór wniosków dla Działania 4.2 Rozwój Nowoczesnej Infrastruktury Badawczej Sektora Nauki.
Celem Działania 4.2 Rozwój Nowoczesnej Infrastruktury Badawczej Sektora Nauki jest wsparcie wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczej, o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDiB), aktualną najpóźniej na dzień przed ogłoszeniem Konkursu oraz zapewnienie skutecznego dostępu do tej infrastruktury dla przedsiębiorców i innych zainteresowanych podmiotów. Warunkiem uzyskania wsparcia będzie przedstawienie w szczególności: agendy badawczej, która wpisuje się w Krajową Inteligentną Specjalizację oraz planu dotyczącego wykorzystania infrastruktury B+R po zakończeniu projektu i planu pokrywania kosztów utrzymania infrastruktury.
Termin składania wniosków: od 01.10.2015 do 31.03.2016
Beneficjenci: Do konkursu mogą przystąpić wyłącznie podmioty, których projekty zostały wpisane na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej (PMDiB) aktualną najpóźniej na dzień przed ogłoszeniem konkursu.
O dofinansowanie może ubiegać się Wnioskodawca należący do jednej z poniższych kategorii podmiotów:
- jednostka naukowa w rozumieniu art. 2 ust. 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r. poz. 1620, t.j., ze zm.);
- konsorcja jednostek naukowych;
- uczelnia;
- konsorcja uczelni;
- konsorcja jednostek naukowych i przedsiębiorstw;
- konsorcja uczelni (w tym spółek celowych uczelni) i przedsiębiorstw.
Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów wyłonionych w ogłaszanym konkursie wynosi 804 000 000,00 PLN, w tym:
1) 52 260 000,00 PLN w ramach alokacji kategorii regionów lepiej rozwiniętych;
2) 751 740 000,00 PLN w ramach alokacji kategorii regionów słabiej rozwiniętych.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: nie niższa niż 30 000 000,00 PLN.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu: w Kopercie Mazowieckiej wynosi 80%, dla pozostałych 15 województw również 80%.
Część projektu przeznaczona do wykorzystania gospodarczego i tym samym objęta pomocą publiczną, jest nie mniejsza niż 40% wartości kosztów kwalifikowanych w projekcie.
Udział wkładu własnego Wnioskodawcy (pochodzącego z własnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy lub środków prywatnych: pochodzących od przedsiębiorstw, kredytów komercyjnych, etc.) w części gospodarczej projektu wynosi minimum 50% wartości kosztów kwalifikowanych tej części projektu.
Minimum 10% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu będzie finansowane ze środków pochodzących od przedsiębiorców.
Wkład jednostek naukowych, konsorcjów naukowych, uczelni, konsorcjów uczelni w koszty kwalifikowalne projektu jest nie mniejszy niż 5% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu i jednocześnie minimum 2,5% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu sfinansowanych przez ww. podmioty będzie ponoszone w formie wkładu finansowego.