PO IR: Ogłoszono konkurs w ramach Działania 1.1 Poddziałanie 1.1.1.
NARODOWE CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU ogłosiło konkurs na dofinansowanie projektów w ramach Działania 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw, Poddziałania 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”.
O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się wyłącznie MSP (mikro-, mali i średni przedsiębiorcy).
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie informatycznym IP w terminie: od 4 kwietnia do 29 lipca 2016 r. z zastrzeżeniem, że konkurs podzielony jest na etapy. Etap konkursu obejmuje nabór wniosków w danym miesiącu kalendarzowym, ich ocenę formalną i merytoryczną oraz opublikowanie list projektów rekomendowanych i nierekomendowanych do dofinansowania.
W ramach Działania 1.1, Poddziałania 1.1.1 dofinansowanie przeznaczone jest na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe (projekty, w których nie przewidziano prac rozwojowych nie mogą uzyskać dofinansowania).
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu wynosi:
1) 2 mln PLN – w przypadku MŚP planujących realizację projektu na obszarze województw zaklasyfikowanych do kategorii regionów słabiej rozwiniętych (tj. województw innych niż województwo mazowieckie);
2) 5 mln PLN – w przypadku MŚP planujących realizację projektu na obszarze województwa mazowieckiego, zaklasyfikowanego do kategorii regionów lepiej rozwiniętych.
Maksymalna wartość dofinansowania (wartość udzielonej pomocy publicznej) nie może przekroczyć pułapów określonych w § 9 ust.1 rozporządzenia MNiSW, t.j. równowartości:
1) 20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe, dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii badań przemysłowych, lub
2) 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie prace rozwojowe, dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii prac rozwojowych.
Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.
Intensywność wsparcia nie może przekroczyć:
– dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy:
- 70% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w przypadku badań przemysłowych oraz
- 45% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w przypadku prac rozwojowych;
– dla średniego przedsiębiorcy:
- 60% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w przypadku badań przemysłowych oraz
- 35% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w przypadku prac rozwojowych;
W przypadku szerokiego rozpowszechniania wyników projektu zgodnie z § 14 rozporządzenia MNiSW intensywność wsparcia nie może przekroczyć:
– dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy:
- 80% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w przypadku badań przemysłowych oraz
- 60% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w przypadku prac rozwojowych;
– dla średniego przedsiębiorcy:
- 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w przypadku badań przemysłowych oraz
- 50% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w przypadku prac rozwojowych.
Szczegółowe warunki zwiększenia intensywności pomocy publicznej z tytułu szerokiego rozpowszechniania wyników projektu określa Przewodnik po kryteriach wyboru finansowanyc