46

PO IR: PBSE – innowacje w branży elektroenergetycznej.

NARODOWE CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU rozpoczęło nabór wniosków o dofinansowanie dla Programu sektorowego „PBSE” w ramach Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R”.

W ramach Działania 1.2 dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe. Projekt dofinansowany w ramach konkursu musi dotyczyć wyłącznie jednego z tematów wymienionych w Zakresie tematycznym konkursu.

Program sektorowy PBSE jest to program finansowania prac B+R na rzecz przedsiębiorców w sektorze elektroenergetycznym. Program sektorowy PBSE, któremu dedykowany jest konkurs nr 8/1.2/2016/POIR, ustanowiony został na podstawie Studium Wykonalności przedłożonego przez Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Zakres tematyczny konkursu:
A. Energetyka konwencjonalna
B. Energetyka odnawialna
C. Sieci elektroenergetyczne
D. Nowe produkty i usługi

Termin naboru wniosków: od 2 listopada do 20 grudnia 2016 r.

Podmioty uprawnione do ubiegania się o wsparcie:
1) przedsiębiorcy (przedsiębiorstwa) w rozumieniu art. 1 Załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (rozporządzenie 651/2014) albo
2) konsorcja przedsiębiorstw (składające się wyłącznie z przedsiębiorców) – w których skład wchodzi co najmniej dwóch przedsiębiorców w rozumieniu art. 1 Załącznika I do rozporządzenia 651/2014.

Budżet i poziom dofinansowania:
Indykatywny budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów wyłonionych w konkursie dla Programu sektorowego PBSE wynosi 150 000 000 PLN.

Wysokość wsparcia:
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 2 000 000 PLN.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 50 000 000 PLN.

Poziom dofinansowania na realizację poszczególnych kategorii prac B+R w ramach projektu (intensywność wsparcia) określają § 13 oraz § 14 rozporządzenia MNiSW. W ramach instrumentu wsparcia dopuszcza się zwiększenie intensywności pomocy publicznej w związku z realizacją projektu w ramach tzw. skutecznej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami (w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia MNiSW) albo z uwagi na zobowiązanie do szerokiego rozpowszechniania wyników projektu (o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia MNiSW).

Related Posts