PO IR: SYNChem – dotacje dla sektora chemicznego.
NARODOWE CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU oraz SYNTHOS S.A. ogłasziły konkurs na dofinansowanie projektów w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia SYNChem (wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych nad nową generacją produktów chemicznych), współfinansowanego ze środków Działania 4.1 „Badania naukowe i prace rozwojowe”, Poddziałanie 4.1.1 „Strategiczne programy badawcze dla gospodarki” Programu Inteligentny Rozwój 2014 – 2020.
Wsparcie udzielane jest na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe w rozumieniu art. 25 rozporządzenia 651/20141 , wpisujące się w zakres tematyczny przedstawiony w agendzie badawczej Wspólnego Przedsięwzięcia SYNChem (projekt w którym nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych nie uzyska dofinansowania).
Na podstawie porozumienia pomiędzy NCBR i Synthos, przedmiotem Wspólnego Przedsięwzięcia są cztery obszary tematyczne:
I. Nowoczesne i ekologiczne antydegradanty oraz inne chemikalia dla przetwórstwa kauczuków, elastomerów i tworzyw
II. Wysokosprawne elastomery, tworzywa, włókna i materiały kompozytowe dla przemysłu i medycyny
III. Efektywne ekonomicznie technologie produkcji chemikaliów specjalistycznych z surowców odnawialnych
IV. Nowoczesne środki ochrony roślin, w tym bio-pestycydy.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o wsparcie:
1) konsorcjum dwóch jednostek naukowych lub
2) konsorcjum, w skład którego wchodzi jedna jednostka naukowa oraz jedno przedsiębiorstwo spełniające kryteria mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia 651/2014 r.
Liderem konsorcjum może być jednostka naukowa lub przedsiębiorstwo.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu finansowanego w ramach konkursu wynosi: 1 000 000 PLN.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu finansowanego w ramach konkursu wynosi 10 000 000 PLN.
Poziom finansowania dla przedsiębiorstwa na realizację poszczególnych kategorii prac B+R w ramach projektu (intensywność wsparcia) określają § 13 oraz § 14 rozporządzenia MNiSW. W ramach instrumentu wsparcia dopuszcza się zwiększenie intensywności pomocy publicznej w związku z realizacją projektu w ramach tzw. skutecznej współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a co najmniej jedną jednostką naukową, będącą organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę (w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 lit. a tiret 2 rozporządzenia MNiSW).
Szczegółowe warunki przyznania premii określa Przewodnik po kryteriach wyboru projektów dla Poddziałania 4.1.1, dostępny na stronie IP.
Termin składania wniosków: od 20 czerwca do 20 września 2016 r.