RPO WL: Dotacje na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw.
Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ogłosiła dokumentację dotyczącą naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw RPO WL na lata 2014-2020.
Głównym celem Działania 5.1 jest osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez realizację wielokierunkowych i kompleksowych zadań w różnych dziedzinach, tj. ogrzewaniu, wentylacji, chłodzeniu, przygotowaniu ciepłej wody i oświetleniu pomieszczeń; jak również szersze wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i niekonwencjonalnych. Inwestycje służą pokryciu zapotrzebowania na ciepło lub na ciepło i energię elektryczną w przedsiębiorstwach. Identyfikacja zestawu działań zwiększających efektywność energetyczną w danym przedsiębiorstwie dokonywana jest na podstawie audytu energetycznego (stanowiącego obligatoryjny element projektu).
Data naboru: od 30.09.2019 r. do 31.10.2019 r. do godziny 15:00:00
O dofinansowanie mogą się starać:
- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
- Spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego
Dofinansowanie przeznaczone jest w szczególności na:
- Głęboką termomodernizację obiektów w przedsiębiorstwach.
- Technologie odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach przedsiębiorstwa
- Budowa oraz przebudowa/ wymiana źródeł ciepła, w tym zastosowanie systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii
- Budowa/ rozbudowa jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji
- Budowa/ przebudowa instalacji OZE (o ile wynika to z przeprowadzonego audytu energetycznego)
- Jednym z elementów projektu może być wprowadzenie systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie (o ile wynika to z przeprowadzonego audytu energetycznego)
- Realizację działań zakładających ograniczenie wytwarzania odpadów w celu ich ponownego wykorzystania w procesie produkcyjnym
Poziom dofinansowania, wartość projektu oraz wkład własny:
1. Maksymalny dopuszczalny procentowy poziom dofinansowania projektu z EFRR:
– Mikro i małe przedsiębiorstwa: 65%
– Średnie przedsiębiorstwa: 55%
– Duże przedsiębiorstwa: 45%
2. Minimalna wartość projektu: brak ograniczeń kwotowych
3. Maksymalna wartość projektu:
– dla przedsiębiorstw z sektora MŚP: brak ograniczeń kwotowych
– dla dużych przedsiębiorstw, w których większość udziałów lub akcji posiada jednostka samorządu terytorialnego: 2 mln euro
4. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: brak ograniczeń kwotowych
5. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: brak ograniczeń kwotowych
6. Minimalna dopuszczalna kwota dofinansowania: 10 000 PLN
7. Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu:
– dla przedsiębiorstw z sektora MŚP: 500 000 PLN
– dla przedsiębiorstw spoza sektora MŚP: 1 000 000 PLN
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów: Alokacja przeznaczona na konkurs wynosi 45 057 600,00 zł, w tym rezerwa finansowa na procedurę odwoławczą 2 252 880,00 zł.
Limity i ograniczenia:
- Projekt nie dotyczy inwestycji zlokalizowanej w budynku/lokalu mieszkalnym.
- Projekt dotyczy inwestycji w budynku, w którym wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą.
- Projekt dotyczy inwestycji zlokalizowanej w budynku/lokalu posiadającym instalację centralnego ogrzewania lub/i miejscowego ogrzewania (z wyjątkiem pieca kaflowego, pieca wolnostojącego typu koza, elektrycznego przenośnego ogrzewacza pomieszczeń, przenośnych nagrzewnic na paliwo ciekłe lub gazowe).
- Projekt nie dotyczy inwestycji, która jest częścią innej większej inwestycji (np. rozbudowy/przebudowy/nadbudowy budynku/lokalu).
- Wnioskodawca zaplanował zastosowanie albo systemu grzewczego opartego o odnawialne źródła energii albo nabywa wyłącznie nowe urządzenia grzewcze spalające wyłącznie biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe, przy czym urządzenia te spełniają normy obowiązujące od 2020 r. dotyczące emisji zanieczyszczeń oraz minimalny wymagany od 2020 r. poziom efektywności energetycznej, określone w środkach wykonawczych do Dyrektywy.
- Wnioskodawca w budynku przeprowadza jednocześnie termomodernizację, rozumianą jako poprawa izolacyjności przegród budowlanych w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię lub taka termomodernizacja została już wykonana (dotyczy projektów obejmujących wymianę/likwidację starego źródła ciepła).
- W wyniku realizacji projektu planowana jest poprawa efektywności energetycznej o co najmniej 25% (dotyczy projektów z zakresu głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej oraz projektów kompleksowych obejmujących zarówno termomodernizację jak i instalacje wytwarzania energii z OZE).
- Zwiększona zostanie efektywność energetyczna o co najmniej 10% w wyniku zastosowania wysokosprawnej kogeneracji (dotyczy projektów z zakresu budowy nowych instalacji kogeneracji). Warunek ten będzie spełniony, gdy Wnioskodawca wykaże, że osiągnięty został wzrost efektywności energetycznej o co najmniej 10% w porównaniu do rozdzielonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej przy zastosowaniu najlepszych dostępnych technologii.
- W projekcie zastosowane zostaną urządzenia służące do rozliczania ciepła (indywidualne liczniki ciepła, ciepłej wody) oraz chłodu (o ile konieczność taka wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego).
- W projekcie zastosowane zostaną urządzenia utrzymujące zadaną temperaturę poprzez aktywne działanie (termostaty) i/lub regulatory różnicy ciśnień (zawory podpionowe) (o ile konieczność taka wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego).
- Osiągnięta zostanie redukcja emisji CO2 o co najmniej 20% oraz redukcja emisji pyłu PM10 o co najmniej 10% (dotyczy projektów uwzględniających energetyczne wykorzystanie biomasy, projektów w zakresie budowy nowych instalacji wysokosprawnej kogeneracji i budowy nowych innych małych obiektów i urządzeń energetycznego spalania tj. lokalnych kotłowni).
- Osiągnięta zostanie redukcja emisji CO2 o co najmniej 30% (dotyczy projektów, w których planowana jest wymiana źródła ciepła, w tym zmiana stosowanego paliwa w piecach indywidualnych, projektów z zakresu wprowadzenia mikrokogeneracji lub wysokosprawnej kogeneracji (wyłącznie w zakresie przebudowy istniejących instalacji kogeneracji). Warunek ma zastosowanie również w przypadku wprowadzania odnawialnego źródła energii do przebudowy istniejących instalacji.
- Budynek nie jest podłączony do sieci ciepłowniczej i na obszarze objętym projektem podłączenie do sieci ciepłowniczej nie jest planowane w okresie realizacji programu, czyli do 2023 r. (dotyczy projektów uwzględniających wymianę źródeł ciepła). Warunek ten będzie spełniony, gdy wnioskodawca zadeklaruje, że budynek nie jest podłączony do sieci ciepłowniczej i do 2023 r. nie jest planowane jego podłączenie do ww. sieci, lub przedstawił rzetelne uzasadnienie, że podłączenie do sieci ciepłowniczej nie jest w jego przypadku racjonalne pod względem ekonomicznym.