37

RPO WL: Ogłoszono nabór w ramach Działania 3.9

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ogłosiła nabór do Działania 3.9 Udział w targach i misjach, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Głównym celem Działania jest zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw z sektora MŚP województwa lubelskiego poprzez udział w targach i misjach gospodarczych. W ramach Działania zaplanowano wsparcie związane z promocją oferty przedsiębiorstw z sektora MŚP na rynkach krajowych i międzynarodowych w celu zdobycia nowych rynków zbytu oraz zwiększenia ich konkurencyjności. Celem Działania jest wsparcie udziału przedsiębiorstw w targach i wystawach krajowych o charakterze międzynarodowym oraz w zagranicznych targach, wystawach i misjach gospodarczych.

Dofinansowanie przeznaczone jest na działania związane z udziałem przedsiębiorstw z sektora MŚP w targach, wystawach, misjach gospodarczych (w tym zagranicznych), wynikających ze strategii/planów rozwoju danego podmiotu lub innych równoważnych dokumentów. Projekty mogą dotyczyć udziału przedsiębiorstw w targach lub wystawach krajowych o charakterze międzynarodowym, prowadzących do rozszerzenia oferty wnioskodawcy na zagraniczne rynki lub w targach, wystawach i misjach zagranicznych, w celu nawiązania współpracy z podmiotami spoza terenu Polski.

Źródła finansowania i kwota środków przeznaczona na konkurs:

  1. Kwota środków z EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 5 153 280,001 PLN.
  2. Rezerwa finansowa, przeznaczona na dofinansowanie projektów, które w wyniku procedury odwoławczej zostaną przywrócone do konkursu i wybrane do dofinansowania wynosi 10% alokacji przeznaczonej na konkurs 515 328,00 PLN.

Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać za pośrednictwem LSI2014 w terminie od 30.06.2019 r. do dnia 31.07.2019 r. do godz. 15:00:00.

Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie: Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu).

Poziom dofinansowania, wartość projektu oraz wkład własny:
1. Maksymalny dopuszczalny procentowy poziom dofinansowania projektu z EFRR: 80%
2. Minimalny wkład własny beneficjenta rozumiany jako % wydatków kwalifikowalnych: 20%
3. Minimalna wartość projektu: brak ograniczeń kwotowych
4. Maksymalna wartość projektu: brak ograniczeń kwotowych
5. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: brak ograniczeń kwotowych
6. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu: 150 000,00 PLN
7. Minimalna dopuszczalna kwota dofinansowania: 5 000,00 PLN
8. Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu 120 000,00 PLN.

Pomoc de minimis.

Pomoc udzielana w ramach Działania 3.9 Udział w targach i misjach ma charakter pomocy de minimis. Pomoc udzielana jest na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020.

Wartość uzyskanej przez wnioskodawcę pomocy de minimis nie może przekroczyć maksymalnych pułapów określonych w Rozporządzeniu 1407/2013.

Wartość pomocy de minimis przyznanej jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 200 000 EUR w okresie trzech lat. Wartość pomocy de minimis przyznanej jednemu przedsiębiorstwu prowadzącemu działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów nie może przekroczyć 100 000 EUR w okresie trzech lat Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana w okresie trzech lat oznacza wartość pomocy de minimis uzyskaną przez „jedno przedsiębiorstwo” w ciągu danego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających lat.

Koszty kwalifikowalne.

KOSZTY UCZESTNICTWA W TARGACH, WYSTAWACH I MISJACH GOSPODARCZYCH
• koszty wynajęcia powierzchni wystawienniczej,
• koszty wpisu do katalogu targowego,
• opłata rejestracyjna,
• koszty projektu i zabudowy stoiska,
• koszty produkcji indywidualnych materiałów promujących produkty, takich jak np.: katalogi, ulotki lub prezentacje na CD/DVD, wraz z kosztami tłumaczenia,
• koszty transportu materiałów i urządzeń ekspozycyjnych,
• koszty podróży służbowych uczestników:
– zakwaterowania,
– transportu, przy czym w przypadku podróży samochodem osobowym do wyliczenia kosztów transportu należy stosować stawkę za 1 kilometr przebiegu pojazdu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy,
– diety, zgodnie z zasadami oraz w stawce określonej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej,
• koszty wynajęcia tłumacza do obsługi stoiska;

Koszty uczestnictwa w targach, wystawach i misjach gospodarczych należy rozumieć jako koszty ponoszone w związku z udziałem wnioskodawcy w charakterze wystawcy w targach, wystawach i misjach gospodarczych, w tym krajowych o charakterze międzynarodowym lub zagranicznych.

PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG (VAT)
Podatek VAT może być uznany za wydatek Podatek VAT może być uznany za wydatek kwalifikowalny wówczas, gdy beneficjentowi, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, nie przysługuje prawo (czyli beneficjent nie ma prawnych możliwości) do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT. Posiadanie ww. prawa (potencjalnej prawnej możliwości) wyklucza uznanie wydatku za kwalifikowalny, nawet jeśli faktycznie zwrot nie nastąpił, np. ze względu na nie podjęcie przez beneficjenta czynności zmierzających do realizacji tego prawa.

Related Posts